Czym są usługi geologiczne?

Czym są usługi geologiczne?

Czym są usługi geologiczne? Żadna budowa jakiegokolwiek budynku nie może być wykonana bez usług geologa. Dzieje się tak zwłaszcza po zmianie przepisów w 2012 roku i do wniosków o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć opinię geotechniczną sporządzoną przez tego specjalistę. Dobrze przygotowane projekty również wiele zawdzięczają tym opracowaniom.

Profesjonalna analiza gruntu i jej badanie może określić jego właściwości, pozwalając na odpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Decydując się na usługi inwestycyjne geologów, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Praca geologa

Wszystkie fazy prac budowlanych mogą mieć ogromny wpływ na efekt końcowy, dobrze wykonany budynek, który będzie służył swoim użytkownikom w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Dlatego należy zwrócić należytą uwagę na wszystkie etapy budowy, od planowania do zakończenia. Nie warto też oszczędzać na usługach różnych specjalistów, gdyż takie oszczędności są zazwyczaj tylko kosmetyczne. Niewłaściwe pomiary lub badania gruntu doprowadzą później tylko do wysokich kosztów, takich jak naprawa fundamentów czy popękane ściany. W najgorszym przypadku źle skonstruowane budynki mogą zostać wyburzone z powodów zagrażających życiu.

Czym są usługi geologiczne?
Czym są usługi geologiczne?

Każdy inwestor rozpoczyna budowę od znalezienia idealnej działki. Jednak nie tylko jego lokalizacja i wielkość wpływają na to, jakie budynki zostaną na nim zbudowane. Bardzo ważny jest również materiał bazowy, na którym kładzie się fundament. W tym momencie geolodzy świadczą usługi inżynierii geotechnicznej. Jeśli zależy nam na szczegółowym i dokładnym oględzinach gruntu, na którym stoi budynek, to warto zatrudnić do tego najlepszych specjalistów. Dobry geolog ma wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach. Określi charakterystykę gruntowo-wodną działki oraz w jakim rejonie działki najkorzystniej będzie zakopać fundament. Wprawny geolog potrafi też jednoznacznie określić, czy na danej działce można wybudować budynek podpiwniczony i czy podpiwniczenie nie będzie stwarzało zagrożenia powodziowego w okresach intensywnych opadów lub roztopów. Oceni również spoistość i nośność gruntu, co ma ogromny wpływ na późniejsze osiadanie budynku. Bardzo dobrym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zatrudnienie geologa, który pracuje na terenie, na którym znajduje się działka. To znacznie ułatwia mu pracę, ponieważ przez lata zdobywał doświadczenie w lokalizacji gruntu.

Jeśli nasz budynek z różnych powodów wymaga przygotowania specjalnych dokumentacji geologiczno-inżynierskich, które muszą ostatecznie zostać zatwierdzone przez odpowiedni urząd, skorzystanie z usług doświadczonego geologa może również zaoszczędzić sporo energii i stresu. Tego typu opracowania wykonuje się na zlecenie projektanta, również dla obiektów należących do III lub II kategorii geotechniki. Cały proces wypełniania tego dokumentu jest bardzo skomplikowany. Dlatego ważne jest, aby mieć kogoś, komu możesz zaufać.

Dobry geolog – w czym może pomóc?

Zatrudniając geologa, możesz oczekiwać, że pomoże on w:

  • Fachowe i merytoryczne doradztwo w zakresie badań, które należy przeprowadzić na danym terenie.
  • Jest to bardzo pomocne zamiast składania dokumentów do urzędów, ponieważ za pierwszym razem można się bardzo zakręcić w głowie.
  • Ostrzeże i przedstawi wszelkie zagrożenia, jakie mogą wiązać się ze starszą zabudową na danym terenie.

Dlatego tak ważna jest wiedza geologa prowadzącego badania pod konkretną inwestycję. Jego kreacje pozwalają nie tylko na wybudowanie budynku zgodnego z wymogami prawa budowlanego, ale również trwałego i niezawodnego na lata.

Dobry geolog, który na podstawie badań, jakie przeprowadzi na naszym terenie, potrafi fachowo doradzić idealne rozwiązanie możliwe do zastosowania na danym terenie. Pomoże również dobrać odpowiednią izolację fundamentów, aby były jak najbardziej bezpieczne. Jego pomoc może być nieoceniona, gdy inwestor zdecyduje się na budowę budynku podpiwniczonego.

Koszt

Badania geologiczne to oczywiście jeden z kolejnych kosztów, które składają się na ogólny budżet budowy. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie usługi kosztują co najmniej 1000 zł, co oczywiście może wzrosnąć w zależności od złożoności badania i dodatkowych analiz. Nie należy jednak na tym oszczędzać.

Wykwalifikowani fachowcy zatrudnieni na budowach to dla inwestorów spokój i pewność, że dany budynek wzniesiony na ich działce będzie w pełni bezpieczny i trwały przez wiele lat. Porady ekspertów mogą otworzyć cię na kwestie, o których wielu nie wie przed rozpoczęciem budowy.