Rehabilitacja – NFZ czy prywatna?

Rehabilitacja - NFZ czy prywatna?

Rehabilitacja – NFZ czy prywatna? Z usług rehabilitacyjnych korzystamy coraz częściej, przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach: neurologicznych, ortopedycznych czy kardiologicznych. Niestety, pomimo dużego zapotrzebowania na terapię rehabilitacyjną, często wiąże się ona ze sporymi kosztami.

Zanim więc pójdziemy do prywatnej praktyki, dobrze jest wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć w Narodowym Funduszu Zdrowia. Są tego plusy i minusy. Warto je poznać, by móc później zdecydować, jaki rodzaj rehabilitacji spondylus-rehabilitacja.pl/ jest dla nas bardziej odpowiedni. Bezpłatnie, długo czekać, wysokie koszty, ale nie trzeba długo czekać.

Po pierwsze polecam

Kluczem do rozpoczęcia leczenia w poradni rehabilitacyjnej jest uzyskanie skierowania. Mogą je pisać wyłącznie lekarze pracujący w placówkach na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowania od prywatnych lekarzy nie kwalifikują się do rehabilitacji w ramach NFZ i można ją wykonać tylko w prywatnych klinikach. W zależności od okoliczności skierowanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, ale w niektórych przypadkach musi to zrobić specjalista. Skierowanie jest ważne w ciągu 30 dni od dnia wypisu, ale nie oznacza to, że pacjent może zostać przyjęty w tym okresie do poradni rehabilitacyjnej. Zamiast tego; ten termin wymaga jedynie rejestracji pacjentów na leczenie w tym okresie. Nie ma to nic wspólnego z datą rozpoczęcia rekonwalescencji, która może trwać kilka miesięcy lub dłużej. Rodzaj leczenia zostanie wybrany w zależności od rodzaju schorzenia i wymaganego leczenia; rehabilitację w klinice można przeprowadzić na oddziale dziennym lub w oddziale stacjonarnym, ponadto niektóre choroby nie są leczone w klinice, ale w trybie ambulatoryjnym podstawa pacjenta.

Rehabilitacja na oddziale dziennym

Skierowania ambulatoryjne są zazwyczaj kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie wymaga całodobowej opieki, zazwyczaj są one przepisywane przez lekarzy w poradniach specjalistycznych lub oddziałach szpitalnych, aw niektórych przypadkach przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie rehabilitacyjne refundowane przez NFZ trwa zwykle od 15 do 30 dni leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia i stanu pacjenta. Jednak w pewnych okolicznościach okres ten może ulec wydłużeniu. W ramach rekonwalescencji na oddziale odbywa się zwykle pięć operacji dziennie.

Pobyt stacjonarny

Rehabilitacja - NFZ czy prywatna?
Rehabilitacja – NFZ czy prywatna?

Rehabilitację stałą zaleca się głównie pacjentom z cięższymi specyficznymi schorzeniami oraz mającymi problemy z samodzielnym funkcjonowaniem w porównaniu z pobytem na oddziale dziennym. Pobyt w klinice może trwać do sześciu tygodni. W tym czasie zabiegi są zwykle podawane pięć razy dziennie, sześć dni w tygodniu. Jednak w tym przypadku, w uzasadnionych przypadkach, czas ten również może ulec wydłużeniu – wymagana jest do tego zgoda lekarza prowadzącego oraz kierownika właściwego oddziału NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie płacił pacjentom za więcej niż 80 dni rehabilitacji w ciągu roku. Stacjonarny pacjent objęty jest całodobową fachową opieką zdrowotną – nie tylko fizjoterapeuty czy pielęgniarki, ale także lekarza specjalisty, który może konsultować postępy i wskazywać ewentualne zmiany w leczeniu.

Czas oczekiwania

Niestety czas oczekiwania w poradniach rehabilitacyjnych jest coraz dłuższy. To dlatego, że nie ma już sprzętu ani lekarzy – przeciwieństwo tego, czego potrzebuje powrót do zdrowia. Dlatego w niektórych przypadkach oczekiwanie na przyjęcie może trwać nawet latami. W niektórych przypadkach, gdy stan pacjenta jest szczególnie ciężki, zwłaszcza kardiologiczny lub neurologiczny, czas oczekiwania na przyjęcie nie może przekroczyć szesnastu tygodni (co i tak nie jest krótkie).

Prywatne kliniki rehabilitacyjne – szybciej, ale drożej

Jeśli nie chcesz czekać długich tygodni lub miesięcy na przyjęcie do NFZ, zawsze możesz skorzystać z usług prywatnej poradni rehabilitacyjnej. Tam czas oczekiwania jest znacznie krótszy, tym bardziej, że tych placówek jest dużo i mają dużo sprzętu do rekonwalescencji oraz miejsca na oddziałach, aby pomieścić większą liczbę pacjentów. Największym minusem tej opcji jest cena i nie bez powodu średni dochód może wydawać się bardzo wysoki. Konsultacja przed przyjęciem kosztuje od 100 zł do 200 zł, najpopularniejsze zabiegi rehabilitacyjne takie jak elektroterapia, magnetoterapia, krioterapia czy fototerapia wahają się w cenie od 20 zł do 50 zł w zależności od kliniki. Na szczęście wiele instytucji oferuje promocje lub oferty pakietowe, jeśli pacjent zdecyduje się na dalsze leczenie.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl