Co warto zrobić z inteligentnym domem?

Co warto zrobić z inteligentnym domem?

Co warto zrobić z inteligentnym domem? Komfort jest powodem, dla którego wiele osób wybiera własny dom zamiast mieszkania w apartamentowcu. Urządzając własne cztery kąty w XXI wieku warto wyposażyć je w elementy, które sprawią, że dom będzie nie tylko wygodny, ale także bezpieczny i tańszy w eksploatacji. Można to osiągnąć poprzez wyposażenie go w odpowiednią infrastrukturę techniczną. Jeśli zostaną one również połączone w zautomatyzowany system zdolny do zarządzania i kontrolowania tej infrastruktury, możemy powiedzieć, że żyjemy w inteligentnym domu.

Która rodzina zasługuje na miano mądrej?

Termin „inteligentny dom” odnosi się do domów, które wykorzystują systemy wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. W nowoczesnych domach coraz więcej systemów automatyki działa niezależnie. Wykonują wiele czynności według różnych programów komputerowych. Z pozoru dom wydaje się podejmować pewne decyzje samodzielnie. Oczywiście to tylko wrażenie – zautomatyzowane systemy wykonują tylko to, co wcześniej zostało zaprogramowane przez człowieka.

W domu jest wiele różnych urządzeń i sterowanie każdym z nich zajmuje dużo czasu. Jeśli zintegrujemy zarządzanie różnymi urządzeniami, to sterowanie stanie się prostsze i wygodniejsze. W ten sposób ograniczymy ilość czynności wymaganych do ich przetworzenia. Jednocześnie ograniczymy działania związane z ich kontrolą.

Co powinien mieć inteligentny dom?

Jak już pisaliśmy celem zastosowania automatyki w domu jest zwiększenie komfortu jego mieszkańców. Dzięki temu inteligentny dom może być wyposażony w wiele elementów infrastruktury technicznej. Automatyzacja funkcjonalności urządzeń domowych sprowadza się do automatycznego wyłączania światła po wyjściu z domu i włączania go po powrocie. Wiele osób decydujących się na posiadanie inteligentnego domu wybierze „kreatywną scenę świetlną”. Rozwiązanie polega na tym, że źródła światła w domu włączane są w ustalonej kolejności. Oczywiście, aby tak się stało, automatyka oświetlenia musi być odpowiednio zaprogramowana. W ramach inteligentnego domu możliwe jest również sterowanie pracą kotła CO oraz wentylacją. Steruj bramami wjazdowymi i/lub bramami garażowymi – coś, co potrafi też inteligentny dom. Systemy składające się na inteligentne zarządzanie infrastrukturą techniczną naszych domów mogą również decydować o zmianie położenia lameli żaluzji czy zamknięciu okien dachowych podczas nagłej burzy. Automatyczne sterowanie roletami lub żaluzjami jest bardzo przydatne, gdy chcemy zasymulować naszą obecność w naszym domu. Włączenie funkcji podnoszenia i opuszczania rolet/żaluzji może skłonić złodziei do zajrzenia do naszego domu. System sterowania roletami można zintegrować z systemem sterowania oświetleniem, dzięki czemu roleta jest zamykana i jednocześnie świeci się światło.

Kiedy wybrać zintegrowany system kontroli instalacji?

Co warto zrobić z inteligentnym domem?
Co warto zrobić z inteligentnym domem?

Zarządzanie budynkiem poprzez jego automatyzację może mieć bardzo różny zakres. Decyduje o tym, na jakim etapie budowy domu należy zaplanować system. Powszechnie przyjmuje się, że decyzję o tym, że chcemy mieć inteligentny dom, należy podjąć jak najwcześniej na etapie budowy. Na etapie wykańczania domu istnieje możliwość zainstalowania systemu automatycznego otwierania i zamykania bramy wjazdowej, jednak okablowanie będzie konieczne podczas budowy domu. Istnieje możliwość rozbudowy istniejących zintegrowanych systemów sterowania infrastrukturą techniczną w obrębie mieszkań. Dlatego warto pamiętać nie tylko o zaplanowaniu wyposażenia domu w inteligentne sterowanie na początkowym etapie budowy, ale także o zamówieniu projektu instalacji, aby w przyszłości nie było rozbudowy o dodatkowe moduły. jedno pytanie. Warto również wspomnieć, że obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają na posiadanie inteligentnego domu, nawet jeśli na etapie budowy pominie się niezbędne okablowanie. Systemy bezprzewodowe są już dostępne na rynku. Poszczególne elementy składające się na taki system mogą komunikować się ze sobą drogą radiową. Ale bądź ostrożny! Jeżeli zależy nam na bardzo rozbudowanym systemie, czyli takim, który w sposób zintegrowany będzie sterował ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, oświetleniem, alarmami, to projekt takiego systemu musi iść w parze z projektem architektonicznym naszych przyszłych domów. W naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń, które należy konserwować indywidualnie. Korzystanie z nich stanie się wygodniejsze i wygodniejsze, jeśli zostaną zintegrowane w jednym inteligentnym urządzeniu. Zautomatyzowane systemy składające się na „inteligentny dom” to rozwiązanie warte rozważenia.