Jak obcinać bardzo twarde paznokcie u stóp?

Jak obcinać bardzo twarde paznokcie u stóp?

Jak obcinać bardzo twarde paznokcie u stóp? Do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci z bardzo różnymi problemami. Niektóre z nich dotyczą całej stopy, pojawiających się na niej zrogowaceń, inne zaś lokalizują się w konkretnym miejscu. Wiele problemów natury podologicznej to także nieprawidłowości związane z paznokciami u nóg, na przykład stosunkowo popularna onychogryfoza. 

Czym jest onychogryfoza?

Onychogryfoza to specyficzne schorzenie znane również pod nazwą szponowatość paznokci. Dolegliwość ta w znacznym stopniu przyczynia się do deformacji paznokci i wyraźnego pogorszenia się ich estetyki. Ponadto niekorzystnie wpływa również na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Na czym dokładnie polega i jak objawia się onychogryfoza? Schorzenie to, występujące często u osób starszych, objawia się znacznym pogrubieniem i stwardnieniem płytki paznokcia. Najczęściej pojawia się ono na wszystkich paznokciach u nóg. Nadmierne twardnienie płytki oraz jej nawarstwianie się szybko prowadzi do powstania nieestetycznych i szczególnie uciążliwych deformacji. 

Twarde i zgrubiałe paznokcie – przyczyny występowania

Bardzo twarde, grube paznokcie, stanowiące główny objaw onychogryfozy, mogą pojawić się na skutek kilku rożnych przyczyn – zewnętrznych lub wewnętrznych. Jedną z najczęstszych przyczyn zewnętrznych występowania onychogryfozy są liczne, powtarzające się urazy płytki paznokciowej. Mogą to być stłuczenia czy pęknięcia, powstałe w wyniku upadku lub potknięcia, jednak znacznie częściej urazy te wynikają z niewłaściwej pielęgnacji i niedostatecznej dbałości o stopy. Przede wszystkim są to więc uszkodzenia powstałe w wyniku nieumiejętnego skracania płytki paznokcia przy użyciu tępych, źle naostrzonych nożyczek lub obcinacza. Takie narzędzia powodują miażdżenie płytki paznokciowej przy każdym jej obcięciu, a co za tym idzie także jej uszkodzenie. Płytka rozpoczyna więc naturalny proces obronny, nawarstwia się i twardnieje, powodując napędzający się i stale pogarszający problem twardych, trudnych w pielęgnacji paznokci. Płytkę paznokcia możemy uszkodzić również poprzez noszenie złej jakości butów lub obuwia niedopasowanego, zbyt małego czy za ciasnego. W takim wypadku narażamy stopy na deformacje i powstawanie bolesnych odcisków, z kolei paznokcie na mikrourazy powstające przy każdym kolejnym kroku. Uszkodzona w taki sposób macierz paznokcia również zaczyna się bronić i nawarstwiać, a następnie deformować, nierzadko również wrastać w powierzchnię wałów okołopaznokciowych. 

Na grubość i twardość naszych paznokci wpływ mogą mieć również niektóre przewlekłe schorzenia układu krwionośnego czy predyspozycje genetyczne, a także niewłaściwa dieta i nieumiejętna suplementacja, przede wszystkim przyjmowanie nadmiernej ilości żelaza. 

 

Obcinanie twardych paznokci

Obcinanie grubych i twardych paznokci, dotkniętych problemem onychgryfozy to nierzadko spore wyzwanie. Biorąc pod uwagę fakt, że sama dolegliwość często spowodowana jest nieumiejętnym skracaniem płytki, należy zachować w tej kwestii szczególną ostrożność.

Niezależnie więc od tego, na jakim etapie schorzenia są nasze paznokcie, najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku skorzystanie z pomocy specjalisty. W profesjonalnym gabinecie podologicznym możemy bowiem nie tylko skutecznie skrócić twardą i grubą płytkę paznokciową, ale również podjąć odpowiednie kroki w celu jej wyleczenia. 

Jak obcinać bardzo twarde paznokcie u stóp?
Jak obcinać bardzo twarde paznokcie u stóp?

Podolog może skutecznie skrócić twarde i grube paznokcie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wstępne zmiękczenie paznokci przy użyciu specjalistycznych, odpowiednio dopasowanych preparatów, a następnie obcięcie za pomocą mocnych, dobrze naostrzonych cęgów. Cęgi do paznokci używane w gabinecie podologicznym powinny odznaczać się wysoką trwałością i odpornością na pracę nawet ze szczególnie twardymi i opornymi paznokciami. Bardzo ważne jest w tym wypadku również umiejętne skracanie płytki, a więc takie, które nie uszkodzi ciągłości naskórka, a także nie doprowadzi do bolesnego wrastania płytki. 

Drugi sposób na twarde paznokcie to użycie profesjonalnej frezarki podologicznej oraz odpowiednich końcówek. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku frezy wykonane z mocnego i trwałego węglika spiekanego lub frezy diamentowe. Węglik spiekany to obecnie najtwardszy z możliwych materiałów używanych w podologii. Skutecznie usuwa zgrubiałą i twardą płytkę paznokciową, jednocześnie pozwalając na zachowanie maksymalnej precyzji pracy. Frezy diamentowe swoją skuteczność zawdzięczają obecności opiłków o różnej gradacji, tworzących ich nawierzchnię. Odznaczają się one szerokim zastosowaniem, od szlifowania skórek, po skuteczne skracanie nawet bardzo twardych paznokci. 

Osoby, które cierpią na onychogryfozę, a także pacjenci ze zdrowymi, lecz wyjątkowo twardymi paznokciami, powinni regularnie zgłaszać się do gabinetu podologicznego. Przyjmujący ich specjalista podolog pomoże im w umiejętnym oraz bezpiecznym skracaniu paznokci. Obcinanie twardych paznokci w gabinecie podologicznym pozwoli uniknąć ryzyka ich późniejszego wrastania oraz powstawania w ich macierzy mikrouszkodzeń, które mogłyby prowadzić do pojawienia się lub dalszego postępowania zarówno onychogryfozy, jak i innych niebezpiecznych schorzeń.